Under 15 Sunsmart Tom Moody Zone Carnival Results
21 December 2005  

The sixth Under 15 SunSmart "Tom Moody" Zone Carnival has just been completed.

Held at Christ Church playing fields (Mt Claremont), the carnival was played among the four Metro zones (North West, North East, South West and South East).

The results from the three day carnival with better individual performances are listed below.

The North West Metro Zone (Players from Scarborough, Wanneroo, Joondalup and Subiaco Floreat District Cricket Clubs) won three games.
The North East Zone won two games, South West Zone won one game while the South East Zone failed to win any of their games.

The carnival gives players the opportunity to compete against the best players of their age group. Performances in the carnival go a long way to gaining selection in the School Sports carnival which will be played in Perth in early April 2006. Players performances for their respective clubs will also be taken into account.

A special thanks to the Umpires who did a great job over the three days, Parents and Families of players and the WACA Coaching Officers who assisted with the smooth running of the carnival and Christ Church Grammar, in particular the ground staff for providing the first rate playing conditions.


Results

Day One (Monday 19th December)

Game One

North West 9/169 def North East 168

North West

D. Boag 53, M. Duncan 29no, C. Pearce 21.
M. Duncan 3/22, A. Delborello 2/41.

North East

P. Adams 87, S. Harrison 24.
S. Harrison 2/20, D. Ferry 2/29.

Game Two

South West 9/153 def South East 51.
South West

M.Keyt 59, M Marsh 47, B. Gillam 19
J. Holt 4/5, B. Sheppard 3/30, M. Marsh 2/8

South East

T. Shales 18, H. Cartwright 12.
S. Narang 3/12, T. Shales 2/20

Day Two (Tuesday 20th December)


Game One

North West 4/156 def South West 154

North West

L. Gepp 66, C. Pearce 66no.
M. Vanderende 4/30, A. Fitzgerald 2/22

South West

M.Marsh 63, M. Keyt 44.
J. Holt 2/20 M.Marsh 2/23

Game Two

North East 9/165 def South East 161

North East

T. Beaton 47, J Deering 41
J.Payne 3/17, C. Bryce 2/27

South East

M. Irwin 28, D. Leipold 26, J. Fiegert 22no.
D. Lewis 2/11, S. Narang 2/20, M. Irwin 2/3

Day Three (Wednesday 21st December)

Game One.

North West 7/132 def South East 128

North West

C. Pearce 41, D. Boag 23, C. Joubert 21
A. Delborello 3/23, S. Farmer 2/16.

South East

J. Fiegert 45, D. Lewis 17.
J. Fiegert 2/16, N. Geisler 2/20.

Game Two

North East 225 def South West 145

North East

A. Todd 83, P. Adams 25
J. Payne 4/25, C. Bryce 2/20

South West

M. Keyt 29, C. Ince 20.
J. Holt 3-38, C Ince 3/40

There were some really impressive individual performances over the three day carnival. Congratulations to all those players who performed at such a high level and congratulations also to every player who took the field for their respective zone teams. All players will have benefited from the experience of playing at this high level and the fierce competition which was displayed.


Lindsay Flinn
WACA Coaching Officer
Under 15 State School Boys Assistant Coach